Bli medlem i vår gymnastikklubb Lidingö International Gymnastics Club! Inom ramen för vår klubb arrangerar vi ett antal roliga enstaka aktiviteter varje år. Genom vår klubb kan vi också hyra vissa specialhallar, skicka våra pedagoger på utbildningar genom Gymnastikförbundet och delta i andra arrangemang.
Medlemsavgiften för hösttterminen 2022 är 100 kr och betalas in till Lidingö International Gymnastics Club’s bg 5070-9906. Märk betalningen med barnets namn och kurskod.
Medlemskap obligatoriskt för alla barn som går någon av våra fortsättnings eller avancerade grupper.
Program hösten 2022
Vi kommer återkomma inom kort med höstens program!
Tidigare evenemang
Trampolinhoppning på Yoump
När: den 31 maj kl 18-20 på Yoump i Kungens Kurva
Tisdagen den 31 maj planerar vi för att tillsammans med de äldre gymnasterna åka till Yoump och hoppa trampolin. Detta är ett mycket populärt event bland många gymnaster!
Eventet vänder sig till våra äldre gymnaster som gått Gymnastik Avancerad termin 4 och uppåt.
Luftgolvsevent
När: den 30 maj kl 18-19.30 i Bosöns Bollhall
Måndagen den 30 maj planerar vi för ett av våra mest populära event med L.I.G.C, nämligen luftgolvsevent. Vi kommer att ta dit båda våra luftgolv samt våra två airtracks och detta är det sista eventet för terminen.
Eventet vänder sig till gymnaster som gått någon av våra kurser Gymnastik grundträning äldre, Gymnastik speed, Gymnastik fortsättning termin 2 eller termin 4 samt Gymnastik avancerad termin 2.
Förälder- och barn gymnastik
När: den 7 maj kl 10-11.30 i Skärsätra skolas gymnastiksal
Vi låter gympasugna föräldrar följa med sitt barn och träna och prova gymnastik. Vi kommer att träna klassiska övningar på matta, hopp på trampett och satsbräda, och vårt luftgolv kommer även att finnas på plats för alla hoppsugna! Inga förkunskaper krävs, vi kommer att dela in efter förmåga på plats. Och vi kommer framför allt ha roligt tillsammans!
Trampolihoppning JumpYard
Förälder- och barn gymnastik
Vi låter gympasugna föräldrar följa med sitt barn och träna och prova gymnastik. Vi kommer att träna klassiska övningar på matta, hopp på trampett och satsbräda, och vårt luftgolv kommer även att finnas på plats för alla hoppsugna! Inga förkunskaper krävs, vi kommer att dela in efter förmåga på plats. Och vi kommer framför allt ha roligt tillsammans!
Fristående workshop
Vi går igenom olika tekniker inom fristående, och sätter sedan ihop ett eget fristående med ett passande tema för årstiden. Workshopen hålls av vår friståendeledare Johanna Hälleberg.
Luftgolvsträning
Lördag den 9 november är det luftgolvsträning i Torsviks skola. Luftgolvet är ett fantastiskt redskap att öva sina färdigheter på som vi vanligtvis gör på matta. Tack vare att underlaget är både mjukt och mycket sviktande brukar många övningar gå lite lättare att göra, och gymnasterna får in känslan för hur den färdiga övningar ska vara..
Dagläger på Lagnö
Förälder- och barn gymnastik den 14 september
Luftgolvsträning den 28 maj
Fristående workshop 6 april
Dagläger på Lagnö 24 mars